דליפת גז

מקרה שבו יש דליפת גז זה לא צחוק, גילוי מאוחר של דליפה עלול להיות בעל השלכות על המצב הבריאותי של בני האדם שהיו באזור ויכולים להגיע, לא עלינו, לסכנת חיים. דליפת גז היא בריחת גזים בלתי רצויה ממקור גז (החומר הדולף יכול להיות גז, נוזל, אבקה או מוצק צמיג), אשר יכולה לקרות בכל מקום: בבית פרטי, בית עסק, פנים, חוץ ובעצם בכל מקום שיש בו מקור גז. חשיפה לחומרים אינה מומלצת לנשימה ממושכת של בני האדם ויכולה במקרים קיצוניים לגרום לחנק של האדם. שילוב של דליפת גז עם מקור אש, יכול לגרום לשריפה חזקה או לפיצוץ. (כאשר יש גזים מרובים באוויר, במקרה של דליפה חזקה, לפעמים עלול להתרחש פיצוץ פתאומי ללא כל גורם חיצוני כמו הדלקת אש). דליפת גז עלולה להיות סכנת חיים.

דרכי מניעה

ראשית ניתן לזהות דליפה לפי חוש הריח, מוסיפים באופן מלאכותי לגז ביתי ריח, כדי שתוכלו להבחין מתי ישנה דליפה. במידה ואתם שמים לב לריח הייחודי שיש לגז, מומלץ להזמין טכנאי ואו ללכת למד הגז. מה שמוביל אותנו לדרך מניעה הבאה: מד גז, בדיקה קצרה של מדד יכולה להעיד על דליפת גז מבלון הגז. אם שמתם לב שבכיריים שלכם נדלקת אש חלשה מהרגיל, הדבר יכול להצביע על בריחת גז. אם אתם מבחינים בחשבון גז גבוה מהרגיל, למרות שהשימוש בגז נותר בערך אותו הדבר, זה עלול להעיד גם כן על דליפת גז. אם אתם מתלבטים האם יש דליפת גז מהמחבר, יש שיטה פשוטה שלפעמים עושה את העבודה, תערבבו מים עם סבון, תשימו קצת מהמים באזור המחבר, אם יופיעו בועות סימן שבורח מהאזור גז ויש דליפת גז. בכל חשד כזה שעולה שיש דליפת גז, תמיד כדאי להזמין טכנאי גז שיבדוק את העניין ולא להסתכן.

מדוע זה קורה?

דליפת גז יכולה לקרות מכמה סיבות: התקנה לא נכונה של אחד מהחלקים, אולי החיבור של הצינור או של הבלון לא נעשתה כמו שצריך ולכן יש דליפת גז. קורוזיה (חלודה) של חלקים מסויימים, בעיית תשתיות, סדקים שנוצרו על ידי עומס מכני או התיישנותם של החלקים. חלקים ישנים מאבדים מיעילותם, בדיוק בגלל זה חברת הגז עושה בדיקה כל חמש שנים כדי לוודא את הדברים הללו, אבל עדיין כמו כל דבר בחיים, דברים עלולים להתפספס או להשתבש בדרך, למרות כל אמצעי הזהירות, כל אלו יכולים להיות גורמים לדליפת גז.

גלאי גזים

אבל מה קורה כאשר לא הבחנו בריח? ולכן גם לא הלכנו לבדוק את המד? או שאנחנו לא בטוחים היכן המד נמצא? או כשאין לנו גישה למקור דליפת הגז? כל דרכי המניעה שמנינו הם לא בהכרח דברים שתשימו לב עליהם בחיי היום יום. אתם צודקים, כל אלו עלולים להתפספס, לכן מומלץ לשקול בחיוב התקנה של גלאי גזים בבית או בעסק שלכם. מכשיר שנועד לגלות את נוכחותם של גזים באוויר, יוכל להתריע לכם על כך באופן חד משמעי, כדי שתוכלו להתקשר לטכנאי בהקדם ולטפל בדליפה.

גלאי גז – אילו סוגים יש?

יש סוגים רבים של גלאי גז, ניתן לשייך אותם בעיקר לפי אזור ואופן שימוש. יש גלאי גז נייח (אותו תוכלו להתקין באזור מסויים בבית או בעסק, שהוא באזור של הגז והוא נגיש אליכם), נייד (במקרה שיש לכם חשד לדליפה תוכלו לקחת אותו לסרוק את השטח שבו עלולה להיות דליפה), לאזורים מסווגים, גלאים מסחריים, גלאים ביתיים, מוניטור חוסר חמצן, ביוגז ווסתי לחץ. יש גלאי גז מותאמים לכל אזור שיש בו מקור גז.

מה חשוב לדעת בעת רכישת גלאי גזים

קודם כל, חשוב להבין איזה סוג של גלאי מתאים לכם, לאיזה שימוש אתם זקוקים. האם השטח הוא גדול (מפעל מסחרי גדול למשל), האם הוא נמצא בחוץ או בפנים, האם מדובר בבית שלכם וכד… חשוב לוודא כי גלאי הגזים נוח לשימוש ומובן לכם, אין כל תועלת בגלאי גזים שלא מובן למשתמש. מומלץ לבדוק את אמינות המכשיר וכשהוא נקנה במקום עם המלצות וניסיון בתחום של הגז וניטור איכות הסביבה. לבדוק תו תקן, שהמכשיר קיבל אישור מתו תקן נחשב ומוכר (מומלץ אירופי). ניתן בוודאי גם להתייעץ עם טכנאי בנוגע למכשיר או עם חברת החשמל. חשוב לדעת אילו חומרים עלולים להיו מופרשים לאוויר ולרכוש גלאי שיודע לזהות בדיוק את אותם החומרים. ולבסוף, לא חייב, אבל מומלץ לחפש המלצות עבור המכשיר שאתם רוצים לרכוש.

שמרו על עצמכם

נכון לשנת 2019, בכל יום מתים בעולם 17 אנשים מדליפות גז, זה לא כולל אנשים שנהיו חולים מחשיפה ממושכת לגז. בעולם כמו שלנו, כשיש סכנות בכל מקום, חשוב להשמר ולשמור מפני סכנות שניתן לסקל מראש. אנו ממליצים לכם לשקול את האפשרות שמתאימה לכם ביותר, בין אם אתם עסק גדול או קטן, משרד מסווג ואו בית עם משפחה, זה בכלל לא משנה. תשמרו על עצמכם ואת הסובבים אתכם, כדי שתהיה לכם דאגה אחת פחות בחיי היום יום שלכם.

אמפרוקו בע”מ – אספקה וייצור ציוד לניטור איכות הסביבה, בטיחות וגהות תעסוקתית ומכשור לתקרת תהליכים. אנו ממליצים לכם להציץ באתר שלנו ובמוצרים שיש לנו להציע, וכמובן שנשמח לשמוע מכם, השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם, או שפשוט תחייגו! 074-708-7166