מה חשוב להבין לגבי גלאי גזים

כיום ניתן למצוא מגוון סוגים של גלאי גזים המיועדים לאיתור מגוון של גזים שונים, בשיטות מדידה משתנות. ניתן לסווג את הגלאים בהתאם לגז הספציפי או הגזים המסוימים, אותם הם מודדים, כמו גם לחלק, בין גלאים נייחים וכבדים לבין גלאים ניידים. השימוש בגלאים לאיתור ומדידה של גזים, נדרש במגוון של תעשיות שונות בין היתר, בתחום הבטיחותי, התעשייתי, הרפואי, תשתיות עירוניות, כמו גם בתחומים של איכות האוויר והגנת הסביבה. בין הגלאים הנפוצים בשימוש, ניתן להזכיר מערכות לגילוי גזים נפיצים, מערכות בקרה לחוסר חמצן ולזיהוי גזים רעילים ועוד.

תו התקן האירופי

בשנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה, התחום של גלאי הגזים עובר מגוון שינויים. חברות רבות מפתחות שיטות חדשות לאיתור וזיהוי של גזים, בסביבות שונות והגלאים הישנים והכבדים, מפנים את מקומם לגלאים קטנים יותר וקלים לתפעול. מכיוון שבישראל טרם נקבע תו תקן מקומי לגלאי גזים, חברות מקומיות המשווקות גלאי גז, כמו חברת אמפרוקו שבאתר שלהם אתם מבקרים כעת, בוחרים להתבסס על התקן האירופאי לגלאי גז- EN-50194 ולשווק מוצרים העומדים בתקן זה.

שומרי הסף

כאמור, ישנם מגוון של שימושים בגלאי גזים שונים, במגוון של תעשיות ולשימושים רבים. בהקשר הבטיחותי, תפקידו של גלאי גז לרוב הוא לאתר, לזהות ולהתריע על דליפות של גזים המסוכנים לאדם, שאינם ניתנים לזיהוי בראייה או בהרחה. מערכת בקרה שכזו נועדה לזהות חריגה ברמת הגזים, המהווה סכנה לסביבה או לבני האדם ולהתריע מפני פיצוץ או שריפה, כתוצאה מרמת הגזים המסוכנת. גלאי גזים בטיחותיים יכולים לאתר פחמן דו חמצני, הליום, מימן וגז בישול ולהתריע על ריכוז מסוכן של הגז, כתוצאה מהצטברות טבעית או לאחר דליפה. 

למה גזים יכולים להיות מסוכנים

מה שמאפיין את כל סוגי הגז השונים, הוא המצב הייחודי של החומר. בגזים המולקולות המרכיבות את החומר, נמצאות במרחק האחת מהשנייה וכמעט ואין משיכה בין המולקולות השונות. מכיוון שגזים מתפשטים באוויר, הנפח שלהם אינו קבוע ובאמצעות המנגנון המוכנה, דיפוזיה כימית, הגזים נוטים להצטבר, במיקומים מסוימים של חללים סגורים. תכונות אלו, הם שהופכות את הגזים למסוכנים ואת הגלאים לכה חשובים. בגזים מסוימים עצם ההצטברות של הגז ברמה גבוהה יכולה להוביל לסכנה משאיפת הגז או לפיצוץ פתאומי של המקום. בסביבות מסוימות ההצטברות של הגז, בעזרת אירוע חיצוני נוסף כגון הדלקת אש, חיכוך מכני או השפעה סביבתית אחרת, הם שיכולים להוביל לאירוע מסוכן. פיצוץ מתרחש כאשר גז המשמש כחומר הבעירה, נמצא בסביבה עם חמצן בצירוף של גורם חום כמו ניצוץ.

אופן המדידה

גלאי הגזים מודדים את הגז בסולם של מספר היחידות של חלקיקים למיליון. הגלאים של כל גז צריכים להתריע למעשה, על רמת חלקיקים העולה על הרף הנמוך, ביותר בתקן של אותו הגז שנקבע, כסכנה אפשרית להיווצרות של פיצוץ. לצורך ההסבר נציין, כי ערכי הסף לנפיצות של גזים נפוצים, כגון, מתאן הוא 5%, של אמוניה 15%, למימן 4% ולגז פרופאן הוא 2.1%. 

גלאי גזים ממשווק איכותי

במידה ואתם מתעניינים בגלאי גזים, כדאי לכם להכיר את חברת אמפרוקו. החברה מתמחה בשיווק ציוד ומכשור לתעשייה, ציוד לניטור סביבתי, מערכות לבקרת תהליכים, ציוד מדידה למעבדות ועוד. החברה הוותיקה מייצגת יצרנים בינלאומיים מוכרים ואיכותיים של מגוון גלאים, בין היתר, גלאים ניידים ונייחים. החברה מוכרת גלאים ייעודים לטיפול חירום, בעבור אירוע חומרים מסוכנים, כמו גם גלאים תעשייתיים, גלאים לצרכים ביתיים ועוד. במידה ואתם זקוקים למידע נוסף, בנוגע לגלאים המשווקים על ידי החברה, כמו גם לצורך הבנה מעמיקה יותר בתחום, אתם מוזמנים ליצור קשר, כאן באתר או במוקד השירות הטלפוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *