תהליך התפתחות האדם הנבון – Homo Sapiens – מתרחשת בעשרת מיליוני השנים האחרונות, כפי שקוראת האבולוציה. האדם (וככול הנראה שום גוף חי מהחיידק ועד המין החי הידוע לנו) לא יכול היה להתפתח מתא בודד ללא מולקולה ענקית העשויה חומצת גרעין המוכרת לנו בשם DNA.

ה-DNA – הינו הבסיס להתפתחות ושימור המין האנושי, הוא אחראי על העברת החומר התורשתי – גנים – מההורה לצאצאו – גנטיקה. ה-DNA הינו שרשרת ארוכה שאם נפרוס אותה תגיע לאורך של 2 מטרים, בפועל, מולקולת ה-DNA מאכלסת תא בגודל של מיליונית המטר.

ה-DNA מכיל קוד – הידע הבסיסי לבניית כ-22 חלבונים בגוף האדם. חלבונים אלו הם הבסיס למבנה האדם: העור, שיער ופרווה, שרירים, קרום התא ותפקודו: נוגדני מערכת החיסון, ההמוגלובין (מעביר באמצעות כדוריות הדם האדומות חמצן ודו – חמצני מ-ואל הריאות), הורמונים, הולכה עצבית ופעילות כימית בתוך גוף האדם.

תהליך שרשרת ההתפתחות מתחיל בבניית מולקולת ה-RNA (העתק ה-DNA), מולקולה זו (RNA) מייצרת את 22 החלבונים האחראים למבנה ופעילותו הבריאה של האדם. עד שנת 1953 בו התגלה מבנה ה-DNA עוד סברו כי החלבון אחראי על תהליך האבולוציה של האדם. עם גילוי שרשרת ה-DNA בשנת 1953 החל תהליך מחקר שביסס את מעמד מולקולת ה-DNA כחומר התורשתי הבסיסי.

קרינה – קרינת השמש פוגעת בגוף האדם בכביות, כתמי עור וכו’. זו קרינה אלקטרומגנטית באורך גל ארוך מעל אולטרה סגול, הנפלטת באופן טבעי מהשמש. מעבר לפגיעה בגוף האדם, קרינה זו משפיעה על תהליכים כמו מזג האוויר והאקלים על פני כדור הארץ. קרינה אלקטרומגנטית איננה מייננת (איננה גורמת לשינוי באטומים) ופחות מסוכנת לאדם (ועדיין יש להישמר מפניה). בקרינה זו עושים שימוש במינון נמוך מאוד כמו בטלפונים סלולריים, מיקרו גל ואנטנות.

קרינה מייננת – קרינה הגורמת לשינוי במבנה האטום על ידי קריעת אלקטרונים. קרינה מיינת מוכרת לנו היא: קרינה רדיואקטיבית (אלפא, בטא) ; קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה מאוד כמו UV ; וקרני רנטגן וגמא.

קרינה מיינת פוגעת בבסיס התורשתי של האדם ב-DNA, עיקר השימושים הם בתחום הרפואי במכוני הרנטגן. עיקר החשיפה היא של הצוות הטכני החשוף באופן קבוע ולצורך הגנה עליו אנו בונים קיר עופרת. העופרת מכילה מספר גבוה מאוד של אטומים (82) ולכן יעילה בהגנה מפני קרינת רנטגן וגמא.