אוזן – שניים מהחושים החשובים שלנו נמצאים באוזן, חוש השמיעה וחוש שיווי המשקל. ישנה חשיבות לשמירה על האוזן על מנת לא להגיע למצב של לקות שמיעה ו/או פגיעה בשמירה על שווי המשקל, אחת הדרכים היא שימוש במכשיר מד רעש.

מבנה האוזן – כמו רבים מאיברינו, גם האוזן נחלקת לשלושה חלקים: אוזן חיצונית, תיכונה ופנימית. הקול (רעש) נכנס דרך האפרכסת (אוזן חיצונית) ומנותב דרך האוזן התיכונה ומתחיל “שרשרת” הרעדה > עור התוף באוזן הפנימית > עצם קטנה ועדינה > נוזל שבסופו מרעיד את איבר השמע. זהו תהליך שרשרת עדין מאוד שחשוב לשמור עליו מפני עוצמות רעש אשר עשויות לפגוע בתהליך ובשמיעה בכלל.

טנטון – רעש או צליל “הנשמע” לכאורה בתוך האוזן, אינו אמיתי ונשמע כמו צפוף או זמזום. הטנטון יכול “להישמע” לפרקי זמן קצרים וארוכים ובמשך כל שעות היממה. בעיה זו הינה פגיעה בחלקי האוזן השונים ועד לפגיעה בקליפת המוח בו נמצא מרכז השמע. כעקרון, בעיה זו יכולה להגרם בשני מצבים: האחד כתופעה של מתח, חרדה וכד’ והשני כתוצאה מחשיפה לעוצמת רעש חזקה – מוסיקה חזקה, עבודה בתנאי רעש חזקים או רעש חזק ופתאומי.

שווי משקל – אחת ממערכות האוזן הפחות מוכרות לנו, היא מערכת שמירת שווי המשקל, השייכת למערכת האוזן ונמצאת בתוך האוזן הפנימית. מערכת זו מזהה את תנועת הראש באמצעות שלוש תעלות  (תעלה עליונה ; תעלה אחורית ; תעלה אופקית) המכילות “חיישני” נוזל ושערות ודרך מערכת העצבים מעבירה למוח את כיוון התנועה של גוף האדם.

מפגע רעש – למרות הפשטות בבדיקת רעש באמצעות מד רעש MK3, הרעש הוא אחד המפגעים הנפוצים ביותר – ומתבטא ברעש בלתי סביר החורג מעבר למותר.

על מנת למנוע פגיעה בשמיעה, הוגדרו הגבלות רעש שאותן ניתן למדוד באמצעות מד רעש  MK3  מקצועי:

שכנים – אחד המטרדים הקשים והפחות “נעימים” לאכיפה: דיירים, שיפוצים, ציוד גינון, בעלי חיים, אזעקות, טעינה ופריקת סחורה.

כלי תחבורה – כלי רכב פרטיים ומסחריים, מטוסים ואזור שדה התעופה. שעות הפעילות.

עסקים ותעשייה – אתר בניה, פריקה וטעינת סחורה באזור מגורים, אולמות וגני אירועים.

התקהלות ואירועים – עוצמת המוסיקה והרעש בתוך אולם האירועים.

מקומות עבודה – עבודה ליד ציוד מרעיש ו/או במקום הומה אדם.